
Infineon Technologies
Product No:
IPA50R500CEXKSA2
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 500V 5.4A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.14
1.14
10
1.0222
10.222
100
0.797145
79.7145
500
0.658483
329.2415
1000
0.519859
519.859
2000
0.485203
970.406
5000
0.46094
2304.7
10000
0.443612
4436.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ CE |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 200µA |
| Base Product Number | IPA50R500 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 500mOhm @ 2.3A, 13V |
| Power Dissipation (Max) | 28W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 18.7 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 433 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 13V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.4A (Tc) |