
Infineon Technologies
Product No:
IPA600N25NM3SXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220 Full Pack
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 250V 15A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5555
2.5555
10
2.14795
21.4795
100
1.737645
173.7645
500
1.544567
772.2835
1000
1.322533
1322.533
2000
1.245308
2490.616
5000
1.194739
5973.695
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™3 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 89µA |
| Base Product Number | IPA600 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 60mOhm @ 15A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 38W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220 Full Pack |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 29 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2300 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Tc) |