
Infineon Technologies
Product No:
IPA60R160P7XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220 Full Pack
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 600V 20A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.173
3.173
10
2.6638
26.638
100
2.155265
215.5265
500
1.91577
957.885
1000
1.640384
1640.384
2000
1.544596
3089.192
5000
1.481886
7409.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ P7 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 350µA |
| Base Product Number | IPA60R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 160mOhm @ 6.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 26W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220 Full Pack |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 31 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1317 pF @ 400 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |