IPA60R180C7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA60R180C7XKSA1
Package:
PG-TO220 Full Pack
Description:
MOSFET N-CH 600V 9A TO220-FP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 329
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ C7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 260µA
Base Product Number IPA60R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 5.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 29W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220 Full Pack
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1080 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)