IPA60R1K5CEXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA60R1K5CEXKSA1
Description:
MOSFET N-CH 600V 5A TO220
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Base Product Number IPA60R1
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 1.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.4 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 200 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)