IPA65R150CFDXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA65R150CFDXKSA1
Package:
PG-TO220-3-111
Description:
MOSFET N-CH 650V 22.4A TO220
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Base Product Number IPA65R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 9.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 34.7W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-111
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 86 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2340 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22.4A (Tc)