
Infineon Technologies
Product No:
IPA70R450P7SXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 700V 10A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.33
1.33
10
1.0906
10.906
100
0.847875
84.7875
500
0.718694
359.347
1000
0.585447
585.447
2000
0.551133
1102.266
5000
0.524884
2624.42
10000
0.50066
5006.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ P7 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±16V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 120µA |
| Base Product Number | IPA70R450 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 450mOhm @ 2.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 22.7W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 13.1 nC @ 400 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 700 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 424 pF @ 400 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10A (Tc) |