
Infineon Technologies
Product No:
IPA70R600P7SXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 700V 8.5A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1305
1.1305
10
0.9253
9.253
100
0.71991
71.991
500
0.610242
305.121
1000
0.497106
497.106
2000
0.46796
935.92
5000
0.445674
2228.37
10000
0.425106
4251.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ P7 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±16V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 90µA |
| Base Product Number | IPA70R600 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 600mOhm @ 1.8A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 25W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 10.5 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 700 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 364 pF @ 400 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8.5A (Tc) |