
Infineon Technologies
Product No:
IPA70R750P7SXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 700V 6.5A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.064
1.064
10
0.86735
8.6735
100
0.674785
67.4785
500
0.571976
285.988
1000
0.465937
465.937
2000
0.438624
877.248
5000
0.417734
2088.67
10000
0.398458
3984.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ P7 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±16V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 70µA |
| Base Product Number | IPA70R750 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 750mOhm @ 1.4A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 21.2W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 8.3 nC @ 400 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 700 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 306 pF @ 400 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.5A (Tc) |