
Infineon Technologies
Product No:
IPA80R450P7XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-31
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 11A TO220-3F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.375
2.375
10
1.9741
19.741
100
1.5713
157.13
500
1.329544
664.772
1000
1.128106
1128.106
2000
1.071704
2143.408
5000
1.031406
5157.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 220µA |
| Base Product Number | IPA80R450 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 450mOhm @ 4.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 29W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-31 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 24 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 770 pF @ 500 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tc) |