
Infineon Technologies
Product No:
IPA80R650CEXKSA2
Manufacturer:
Package:
TO-220-3F
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 8A TO220-3F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3275
2.3275
10
2.08715
20.8715
100
1.67751
167.751
500
1.378222
689.111
1000
1.141957
1141.957
2000
1.063202
2126.404
5000
1.023824
5119.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.9V @ 470µA |
| Base Product Number | IPA80R650 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 650mOhm @ 5.1A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 33W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3F |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 45 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1100 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Ta) |