
Infineon Technologies
Product No:
IPA90R1K2C3XKSA2
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 900V 5.1A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.59315
15.9315
100
1.268155
126.8155
500
1.073082
536.541
1000
0.91049
910.49
2000
0.864966
1729.932
5000
0.832447
4162.235
10000
0.804888
8048.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 310µA |
| Base Product Number | IPA90R1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.2Ohm @ 2.8A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 31W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 28 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 710 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.1A (Tc) |