
Infineon Technologies
Product No:
IPA95R750P7XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 950V 9A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3085
2.3085
10
1.9171
19.171
100
1.526175
152.6175
500
1.291392
645.696
1000
1.09573
1095.73
2000
1.040944
2081.888
5000
1.001813
5009.065
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ P7 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 220µA |
| Base Product Number | IPA95R750 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 750mOhm @ 4.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 28W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 23 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 950 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 712 pF @ 400 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Tc) |