Home / Single FETs, MOSFETs / IPAN60R280PFD7SXKSA1
IPAN60R280PFD7SXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPAN60R280PFD7SXKSA1
Package:
PG-TO220-FP
Description:
CONSUMER PG-TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2925
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 180µA
Base Product Number IPAN60R
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 3.6A, 10V
Power Dissipation (Max) 24W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.3 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 656 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)