Home / Single FETs, MOSFETs / IPAN70R750P7SXKSA1
IPAN70R750P7SXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPAN70R750P7SXKSA1
Package:
PG-TO220-FP
Description:
MOSFET N-CH 700V 6.5A TO220
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 148
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 70µA
Base Product Number IPAN70
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 1.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 20.8W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.3 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 306 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Tc)