
Infineon Technologies
Product No:
IPAN80R280P7XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-FP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 17A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3915
3.3915
10
2.85
28.5
100
2.30565
230.565
500
2.049492
1024.746
1000
1.754878
1754.878
2000
1.652402
3304.804
5000
1.585312
7926.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ P7 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 360µA |
| Base Product Number | IPAN80 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 280mOhm @ 7.2A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 30W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 36 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1200 pF @ 500 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17A (Tc) |