IPAW60R280CEXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPAW60R280CEXKSA1
Package:
PG-TO220 Full Pack, Wide Creepage
Description:
MOSFET N-CH 600V 19.3A TO220
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Variant
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 430µA
Base Product Number IPAW60
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 6.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 32W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220 Full Pack, Wide Creepage
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 43 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 950 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19.3A (Tc)