IPB017N06N3GATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB017N06N3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO263-7
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 60V 180A TO263-7
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 196µA
Base Product Number IPB017
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-7
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 275 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 23000 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)