IPB017N08N5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB017N08N5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO263-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 477
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 280µA
Base Product Number IPB017
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 223 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16900 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)