IPB020NE7N3GATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB020NE7N3GATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK
Payment:
In Stock : 6913
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 3
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 273µA
Base Product Number IPB020
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 206 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14400 pF @ 37.5 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)