Home / Single FETs, MOSFETs / IPB029N06NF2SATMA1
IPB029N06NF2SATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB029N06NF2SATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
TRENCH 40<-<100V
Payment:
In Stock : 770
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™2
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 80µA
Base Product Number IPB029
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.9mOhm @ 70A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 102 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4600 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 26A (Ta), 120A (Tc)