IPB034N03LGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB034N03LGATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Base Product Number IPB034
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5300 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)