IPB039N10N3GATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB039N10N3GATMA1
Package:
PG-TO263-7
Description:
MOSFET N-CH 100V 160A TO263-7
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 160µA
Base Product Number IPB039
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.9mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-7
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8410 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)