Home / Single FETs, MOSFETs / IPB042N10N3GE8187ATMA1
IPB042N10N3GE8187ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB042N10N3GE8187ATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 150µA
Base Product Number IPB042
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8410 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)