Home / Single FETs, MOSFETs / IPB048N15N5LFATMA1
IPB048N15N5LFATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB048N15N5LFATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
MOSFET N-CH 150V 120A D2PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™-5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.9V @ 255µA
Base Product Number IPB048
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.8mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 313W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 84 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 380 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)