Home / Single FETs, MOSFETs / IPB055N08NF2SATMA1
IPB055N08NF2SATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB055N08NF2SATMA1
Description:
TRENCH 40<-<100V PG-TO263-3
Payment:
In Stock : 632
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 55µA
Base Product Number IPB055N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 60A, 10V
Power Dissipation (Max) 107W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 94A (Tc)