IPB057N06NATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB057N06NATMA1
Description:
MOSFET N-CH 60V 17A/45A D2PAK
Payment:
In Stock : 830
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 36µA
Base Product Number IPB057
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.7mOhm @ 45A, 10V
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 83W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Ta), 45A (Tc)