Home / Single FETs, MOSFETs / IPB100N08S2L07ATMA1
IPB100N08S2L07ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB100N08S2L07ATMA1
Package:
PG-TO263-3-2
Description:
MOSFET N-CH 75V 100A TO263-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Base Product Number IPB100
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 246 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5400 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)