Home / Single FETs, MOSFETs / IPB120N06S402ATMA2
IPB120N06S402ATMA2
Infineon Technologies
Product No:
IPB120N06S402ATMA2
Package:
PG-TO263-3-2
Description:
MOSFET N-CH 60V 120A TO263-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1974
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 140µA
Base Product Number IPB120
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 188W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 195 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15750 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)