Home / Single FETs, MOSFETs / IPB120P04P4L03ATMA1
IPB120P04P4L03ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB120P04P4L03ATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
MOSFET P-CH 40V 120A D2PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±16V
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 340µA
Base Product Number IPB120
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.1mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 234 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15000 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)