Home / Single FETs, MOSFETs / IPB140N08S404ATMA1
IPB140N08S404ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB140N08S404ATMA1
Package:
PG-TO263-7-3
Description:
MOSFET N-CH 80V 140A TO263-7
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 100µA
Base Product Number IPB140
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 161W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-7-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5500 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 140A (Tc)