Home / Single FETs, MOSFETs / IPB160N04S4LH1ATMA1
IPB160N04S4LH1ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB160N04S4LH1ATMA1
Package:
PG-TO263-7-3
Description:
MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) +20V, -16V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 110µA
Base Product Number IPB160
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-7-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 190 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14950 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)