Home / Single FETs, MOSFETs / IPB180N03S4L01ATMA1
IPB180N03S4L01ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB180N03S4L01ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO263-7-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 180A TO263-7
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 140µA
Base Product Number IPB180
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.05mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 188W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-7-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 239 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 17600 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)