IPB19DP10NMATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB19DP10NMATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
TRENCH >=100V PG-TO263-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1.04mA
Base Product Number IPB19D
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 185mOhm @ 12A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 83W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.9A (Ta), 13.8A (Tc)