IPB200N15N3GATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB200N15N3GATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
MOSFET N-CH 150V 50A D2PAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1009
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 90µA
Base Product Number IPB200
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1820 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)