IPB407N30NATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB407N30NATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
MOSFET N-CH 300V 44A D2PAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 383
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 270µA
Base Product Number IPB407
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40.7mOhm @ 44A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7180 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)