IPB45N06S3-16
Infineon Technologies
Product No:
IPB45N06S3-16
Package:
PG-TO263-3-2
Description:
MOSFET N-CH 55V 45A TO263-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 30µA
Base Product Number IPB45N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15.4mOhm @ 23A, 10V
Power Dissipation (Max) 65W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2980 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)