Home / Single FETs, MOSFETs / IPB50N12S3L15ATMA1
IPB50N12S3L15ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB50N12S3L15ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO263-3-2
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CHANNEL_100+
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 60µA
Base Product Number IPB50N12
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15.7mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4180 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)