Home / Single FETs, MOSFETs / IPB60R055CFD7ATMA1
IPB60R055CFD7ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB60R055CFD7ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 600V 38A TO263-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2543
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 900µA
Base Product Number IPB60R055
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 18A, 10V
Power Dissipation (Max) 178W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 79 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3194 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)