Home / Single FETs, MOSFETs / IPB60R070CFD7ATMA1
IPB60R070CFD7ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB60R070CFD7ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO263-3-2
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 31A TO263-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 41
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 760µA
Base Product Number IPB60R070
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 15.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 156W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 67 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2721 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc)