Home / Single FETs, MOSFETs / IPB60R170CFD7ATMA1
IPB60R170CFD7ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB60R170CFD7ATMA1
Package:
PG-TO263-3-2
Description:
MOSFET N-CH 600V 14A TO263-3-2
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 300µA
Base Product Number IPB60R170
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 6A, 10V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1190 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)