IPB65R099C6ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB65R099C6ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 650V 38A D2PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1.2mA
Base Product Number IPB65R099
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 12.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 127 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2780 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)