IPB65R110CFDATMA2
Infineon Technologies
Product No:
IPB65R110CFDATMA2
Description:
MOSFET N-CH 650V 31.2A TO263-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD2
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.3mA
Base Product Number IPB65R110
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 12.7A, 10V
Power Dissipation (Max) 277.8W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 118 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3240 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31.2A (Tc)