Home / Single FETs, MOSFETs / IPB65R190CFDAATMA1
IPB65R190CFDAATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB65R190CFDAATMA1
Description:
MOSFET N-CH 650V 17.5A D2PAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 344
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 700µA
Base Product Number IPB65R190
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 7.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 151W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1850 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17.5A (Tc)