IPB77N06S212ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB77N06S212ATMA1
Package:
PG-TO263-3-2
Description:
MOSFET N-CH 55V 77A TO263-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 93µA
Base Product Number IPB77N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.7mOhm @ 38A, 10V
Power Dissipation (Max) 158W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1770 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 77A (Tc)