IPB80P03P405ATMA2
Infineon Technologies
Product No:
IPB80P03P405ATMA2
Description:
MOSFET_(20V 40V) PG-TO263-3
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 253µA
Base Product Number IPB80P
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.7mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 137W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10300 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)