Home / Single FETs, MOSFETs / IPBE65R230CFD7AATMA1
IPBE65R230CFD7AATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPBE65R230CFD7AATMA1
Package:
PG-TO263-7-3-10
Description:
MOSFET N-CH 650V 11A TO263-7
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2451
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™ CFD7A
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 260µA
Base Product Number IPBE65
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 5.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-7-3-10
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1044 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)