IPD036N04LGBTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD036N04LGBTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO252-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 40V 90A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 45µA
Base Product Number IPD036N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.6mOhm @ 90A, 10V
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 78 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6300 pF @ 20 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)