IPD16CN10N G
Infineon Technologies
Product No:
IPD16CN10N G
Package:
PG-TO252-3
Description:
MOSFET N-CH 100V 53A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 61µA
Base Product Number IPD16C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 53A, 10V
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3220 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 53A (Tc)