IPD180N10N3GATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD180N10N3GATMA1
Package:
PG-TO252-3
Description:
MOSFET N-CH 100V 43A TO252-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 12240
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 33µA
Base Product Number IPD180
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 33A, 10V
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Tc)